Malta International Music Festival

2021

Schedule

6 June – 14 July 2022

7
June
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Nicola Perettosaxophone(Italy)

8
June
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Alexei Ogrintchoukoboe(Russia)

9
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Rita D'Arcangeloflute(Italy)

10
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Nikita Mndoyantspiano(Russia)

11
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Nikolai Managadzeviolin(Spain)

12
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:

Davide Alognaviolin(Italy)

12
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

The Kaluga Youth Symphony Orchestra(Russia)

Vasily Valitovconductor(Russia)

Soloists:
TBC
13
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:
TBC
14
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:
TBC
14
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

The Kaluga Youth Symphony Orchestra(Russia)

Vasily Valitovconductor(Russia)

Soloists:
TBC
15
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Kazan Chamber Orchestra "La Primavera"(Russia)

Rustem Abyazovconductor(Tatarstan/Russia)

Soloists:
TBC
15
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Malta Philharmonic Orchestra(Malta)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:

Fumiaki Miuraviolin(Japan)

16
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

The Kaluga Youth Symphony Orchestra(Russia)

Vasily Valitovconductor(Russia)

Soloists:
TBC
18
June
7pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Malta Philharmonic Orchestra(Malta)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:

Daniel Hopeviolin(UK)

19
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Kyiv Virtuosi Symphonic Orchestra(Ukraine)

Volodymyr Sirenkoconductor(Ukraine)

Soloists:

Yekwon Sunwoopiano(South Korea)

20
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Kyiv Virtuosi Symphonic Orchestra(Ukraine)

Volodymyr Sirenkoconductor(Ukraine)

Soloists:
TBC
21
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Kyiv Virtuosi Symphonic Orchestra(Ukraine)

Dmitry Yablonskyconductor(USA ∙ Israel ∙ Spain)

Soloists:

Noemi Gyoriflute(Hungary)

22
June
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Kyiv Virtuosi Symphonic Orchestra(Ukraine)

Dmitry Yablonskyconductor(USA ∙ Israel ∙ Spain)

Soloists:

Asya Fateyevasaxophone(Germany)

23
June
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Youth orchestra named after Vagner(Austria)

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
24
June
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Youth orchestra named after Vagner(Austria)

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
25
June
8pm

Valletta
Manoel Theatre

Orchestra: TBC
Conductor: TBC
Soloists:
TBC
27
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Orchestra: TBC
Conductor: TBC
Soloists:

Antonio Tinelliclarinet(Italy)

Giuliano Mazzoccantepiano(Italy)

28
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Orchestra: TBC
Conductor: TBC
Soloists:

Philipp Kopachevskypiano(Russia)

29
June
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Malta Philharmonic Orchestra(Malta)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:

Gil Shahamviolin(USA)

30
June
8pm

Floriana
Robert Samut Hall

Orchestra: TBC
Conductor: TBC
Soloists:

Giuliano Mazzoccantepiano(Italy)

1
July
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

National Symphony Orchestra of Uzbekistan(Uzbekistan)

Alibek Kabdurakhmanovconductor(Uzbekistan)

Soloists:

Andriana Yordanovasoprano(Malta/Bulgaria)

Ramiz Usmanovtenor(Uzbekistan)

2
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

National Symphony Orchestra of Uzbekistan(Uzbekistan)

Alibek Kabdurakhmanovconductor(Uzbekistan)

Soloists:

Gaia Gaibazziclarinet(Germany)

3
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Malta Philharmonic Orchestra(Malta)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:

Yeol Eum Sonpiano(South Korea)

4
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

National Symphony Orchestra of Uzbekistan(Uzbekistan)

Alibek Kabdurakhmanovconductor(Uzbekistan)

Soloists:

Chloe Hanslipviolin(UK)

5
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

National Symphony Orchestra of Uzbekistan(Uzbekistan)

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
6
July
8pm

Victoria
Teatru tal-Opra Aurora

Malta Philharmonic Orchestra(Malta)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:
TBC
7
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Wind Orchestra „Jungmusik Lochau“

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
8
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Russian National Orchestra(Russia)

Conductor: TBC
Soloists:

Mikhail Pletnevpiano(Russia)

9
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Wind Orchestra „Jungmusik Lochau“

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
10
July
8pm

Valletta
Mediterranean Conference Centre

Russian National Orchestra(Russia)

Mikhail Pletnevconductor(Russia)

Soloists:

Nikolai Luganskypiano(Russia)

11
July
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Wind Orchestra „Jungmusik Lochau“

Conductor: TBC
Soloists:
TBC
12
July
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Russian National Orchestra(Russia)

Mikhail Pletnevconductor(Russia)

Soloists:

Sergej Krylovviolin(Russia)

13
July
8pm

St Julian’s
Hilton, Grand Masters suite

Russian National Orchestra(Russia)

Sergey Smbatyanconductor(Armenia)

Soloists:

Sergey Khachatryanviolin(Germany ∙ Armenia)